pre-mining

jrr
Para yayınlanmadan ve detayları parayı çıkarmak isteyen diğer kişilere açıklanmadan önce, Kripto Para birimi kurucusu tarafından paranın bir bölümünün çıkarılmasıdır. Ön-çıkarım genellikle (bkz:scamcoin)ler ile kullanılan yaygın bir tekniktir.

kripto

satoshi
bir çeşit şifreleme sistemi. bilginin içeriğini şifreleme ve şifrelenmiş içeriği ifade etmek için kullanılan terim.

bitcoin hesabı paylaşılan profil sayfası oluşturmak

freeborn
günümüz internet dünyasında artık çok önemli bir detay olarak yerini almıştır. eğer bitcoin hesabınız çok gizli değilse, çok abidik gubidik bir iş yapmıyorsanız mutlaka kullanmanız gereken internet özelliğidir. sosyal ağ hesaplarınızla da ilişkilendirebiliyor ve basit bir online hesap cv'si oluşturabiliyorsunuz.
https://landr.me/ deneyin, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

staking

jrr
Staking özetle, PoW'un aksine Proof of stake'te ise işlem onayı, kripto paraları satın almayı ve onları belirli bir süre cüzdanda tutmayı gerektirmesiyle alakalı. Normal (dijital olmayan) para birimindeki sabit bir mevduata benziyor. x bir bankadaki vadeli mevduat hesabı gibi, Mevduat sözleşmesinde öngörülen sürenin sonunda belirli bir faiz alır gibi Proof of stake'te de kişilerin hesabına ek koinler ekleniyor. yani Cüzdanda coin tutarak ağa destek sağlayanı ödüllendiren bir sistem.

stellar

jrr
2019'da %39-40 civarı değer kaybı yaşayan (bkz:kripto para). daha ne kadar gidecek bilmiyorum ama şimdiye kadar ki hareketi 2 hafta önceki haberi destekler nitelikte..